ردکردن این

۳ تفاوت میان مجسمه و تندیس چیست

۳ تفاوت میان مجسمه و تندیس چیست؟

شما با شنیدن نام مجسمه و تندیس یک چیز در ذهنتان تداعی می‌شود؟ بسیار پیش می‌آید که این دو واژه به جای هم به کار برده می‌شوند. اما باید بدانید که مجسمه و تندیس تفاوت‌هایی با هم دارند که در این مقاله از تهران دیزاین به آن خواهیم پرداخت. بنابراین، این مقاله را تا انتهای آن دنبال کنید تا به تفاوت میانشان پی ببرید.

آشنایی با تندیس

واژه تندیس یا Statue به نمادهایی از افراد یا گزاره‌های دیگر گفته می‌شد. مواد مورداستفاده در ساخت تندیس کریستالی، فلزی، چوبی و مواردی از این دست هستند. در تعریف رسمی تندیس ابعاد آن باید بزرگ‌تر از حالت طبیعی آن شخص یا شی باشد و کاملاً به آن شبیه باشد. اما امروزه می‌توان تندیس‌ها را در ابعاد مختلفی ساخت. این تندیس با آن‌چه که در مراسم‌های مختلف به افراد اهدا می‌شود تفاوت دارد و نمایشی از شکل افراد یا اشیا است.

معمولاً برای چهره‌های مذهبی از تندیس استفاده می‌کنند و آن را دقیقاً شبیه آن فردی که وجود داشته می‌سازند. مثلاً شخصیت‌های خیالی که در داستان‌های مختلف نام آن‌ها را بسیار شنیده‌ایم پیکره‌ای که از آن‌ها ساخته می‌شود دیگر تندیس نیست.

تندیس دهخدا یک نمونه از انواع تندیس
تندیس دهخدا یک نمونه از انواع تندیس

طراحی و ساخت تندیس

شناخت بیشتر مجسمه

تعریف مجسمه یا Sculpture به هنرهای متمایزی گفته می‌شود که هنرمندان می‌سازند و در آن خواسته و نظر دلخواه خود را دخیل می‌کنند. مجسمه‌ها اشکالی سه‌بعدی هستند و برای یادبود اشخاص بزرگ و حوادث تاریخ گزینه بسیار مناسبی هستند. این مجسمه‌ها با استفاده از فلزاتی مانند طلا و نقره یا گچ و فایبرگلاس و انواع سنگ‌ها ساخته می‌شوند. برخی اوقات به مجسمه‌های کوچیکی که ساخته می‌شود تندیسک هم گفته می‌شود.

با توجه به تصویری که از آن مجسمه می‌سازند انواع آن متفاوت است؛ اگر تنها از سر افراد برای ساختن مجسمه استفاده شود به آن سردیس گفته می‌شود. این سردیس‌ها نیز انواع مختلفی دارند و با توجه به شکل آن‌ها به نام‌های تزئینی، دوچهره و گورگون شناخته می‌شوند. برخی اوقات نیز از سر و شانه افراد نشانی تهیه می‌کند که به آن مجسمه نیم‌تنه گفته می‌شود.

در سراسر جهان مجسمه‌هایی هستند که به خاطر یگانه بودنشان بسیار شناخته‌شده هستند. یکی از معروف‌ترین مجسمه‌های تاریخ مجسمه آزادی در ایالات متحده امریکا است. علاوه بر این، مجسمه شخصیت‌هایی مانند مهاتما گاندی، ابولهول و بودا نیز معروف هستند.

مجسمه آزادی ایالات متحده امریکا
مجسمه آزادی ایالات متحده امریکا

۳ تفاوت مجسمه و تندیس

درست است که این دو واژه مجسمه و تندیس بسیار به جای هم به کار برده می‌شوند اما در اصل آن‌ها تفاوت‌های با هم دارند که می‌توان با شناخت آن‌ها، این دو را از هم تشخیص داد. با شناخت تفاوت‌ها می‌توانید هر گزینه را که برای شما مناسب‌تر است انتخاب کرده و سفارش دهید. تهران دیزاین می‌تواند پذیرای شما برای سفارش تندیس باشد.

۱)شکل و ظاهر مجسمه و تندیس

اولین تفاوت میان متمایز بودن مجسمه است. زمانی که هرمند تصمیم به خلق مجسمه‌ای می‌کند این اثر منحصر به فرد می‌شود و کاملاً به دلخواه آن فرد ساخته می‌شود. در این حالت خلاقیت شخص می‌تواند در مجسمه‌ای که دست به تولید آن زده است دیده شود. در صورتی که هنگام ساخت تندیس پیکره‌ای که خلق می‌شود وجود دارد و براساس آن ساخت انجام می‌شود.

۲)اندازه مجسمه و تندیس

دومین تفاوت مجسمه و تندیس در اندازه آن‌ها است؛ زمانی که شما به خلق یک مجسمه دست می‌زنید می‌توانید هر اندازه‌ای از آن را که مایل باشید تهیه کنید اما تندیس معمولاً ابعاد مشخصی دارد. مخصوصاً تندیس‌هایی که برای مراسم‌های مختلف به افراد اهدا می‌شود لازم است که ابعادشان از مقدار مشخص بیشتر نشود تا مشکلی برای افراد پیش نیاید.

۳)محل استفاده از تندیس و مجسمه

اهدافی که برای آن مجسمه و تندیس تهیه می‌شود متفاوت است؛ برای مراسم‌های مختلف به منظور تقدیر و تشکر برای افراد تندیس‌هایی را تهیه می‌کنند تا به یادگار داشته باشند. برخلاف تندیس، برای تشکر از افراد و مناسبت‌های مختلف و بزرگ مجسمه‌های ساخته شده را در مکان‌هایی مختلف به نمایش عموم درمی‌آورند.

اکنون که متوجه تفاوت میان مجسمه و تندیس شدید. اگر سوال یا ابهامی ذهن شما را به خود مشغول کرده است می‌توانید با گروه تهران دیزاین در ارتباط باشید تا کارشناسان آن شما را بیشتر راهنمایی کنند. برای خرید نیز می‌توانید این گروه را انتخاب کنید تا تندیس دلخواه خود را داشته باشید.

پست را به اشتراک بگذارید:

مقله های مشابه

هنوز نظری ثبت نشده،نظر خود را ثبت کنید!


افزودن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *