تندیس یا مجسمه پیکره‌ای است که اغلب به هدف یادآوری یا به نمایش گذاشتن وجود یک انسان، شیء، حیوان یا واقعه ساخته می‌شود.

صنعت و هنر ساخت تندیس برگرفته از هنرهای تجسمی و صنایع تبدیلی و پایه است  که در تلفیق آن دو ، آثار بدیعی خلق می گردد ، زینت بخش و یاد بودی گرانبها از همایش های برگزار شده نزد برگزیدگان و شرکت کنندگان به یادگار می ماند. همچنین برگی از افتخارات و تلاش های شایسته انسان هایی است که در نیل به اهداف والای بشری گامی مؤثر برداشته اند .

ساخت تندیس - ساخت تندیس پلکسی - ساختن تندیس حجمی - تندیس حجمی - تندیس کریستال

تندیس یا همان یاد‌بود اثر و نماد هنری است که در مراسمات برای قدردانی از شایستگی شخص یا گروهی از افراد که در زمینه ای خاص به موفقیت رسیده‌اند اهدا می‌شود. مثلا برای تقدیر از کسب مقام ورزشکاران، دانشمندان علمی، هنرمندان ، بازیگران و… تندیس اهدا می‌کنند. برخی از تندیس‌ها اعتبار شغلی افراد را بالا می برند، برای مثال دریافت تندیس اسکار و نخل طلا برای بازیگران یا توپ طلای جام جهانی برای فوتبالیست‌ها افتخار بزرگی در حرفه و ویترین شخصی این افراد محسوب می شود.

امروزه استفاده از تندیس‌ها در کشور ما بسیار رواج یافته و بیشتر جنبه تبلیغاتی پیدا کرده است. سازمانهای دولتی و خصوصی بزرگ در جشنواره‌ها، سمینارها، همایش‌ها، المپیاد‌ها، نمایشگاه‌ها و دانشگاه‌ها به عنوان تجلیل و گرامیداشت کارمندان و سایر افراد تندیس اهدا میکنند.

مراحل ساخت تندیس

۱٫      سفارش؛ اولین مرحله ازسفارش دریافت طرح تندیس یا لوح از طرف مشتری است. زمان انجام و تحویل کار به مشتری بستگی به طرح ارسالی، تعداد سفارش، حجم تندیس و تعداد کار دارد. هزینه ساخت هرکدام از انواع تندیس‌ها بسته به نوع تندیس و جنس خواسته شده از جانب مشتری متفاوت است.

۲٫      طراحی؛ مهمترین قسمت ساخت تندیس طراحی آن است. طراحی خوب طرحی است که علاوه بر زیبایی، ساده و مفهمومی باشد و حس خوبی در مخاطب ایجاد کند. چنانچه این طرح از نظر اصولی خارج از چهارچوب استاندارد باشد، نه تهنا چیزی بر ارزش های آن نمی‌افزاید، بلکه باعث تخریب وجهه کاری آن شخص یا سازمان هم می‌شود. علاوه بر این طراحی خوب و خلاقانه تاثیر بسزایی در میزان فروش و قیمت تندیس دارد. درنتیجه برای گرفتن بهترین نتیجه و بازدهی مناسب روی طراحی تندیس‌هایتان دقت زیادی داشته باشید.

۳٫      ساخت؛ تندیس‌ها ازمواد مختلفی ساخته می‌شوند. جنس تندیس بسته به نیاز مشتری متفاوت است و برای ساخت آن می‌توان از چوب، طلا، نقره، برنج، سرب، گچ، فایبرگلاس، شیشه و … استفاده کرد. علاوه بر جنس، اندازه آنها نیز اهمیت زیادی دارد و بسته به موارد کاربرد و سلیقه مشتری میتوان در ابعاد و سایز‌های متنوع تولید کرد. جنس مواد استفاده شده در ساخت، تاثیر زیادی در قیمت تندیس دارد.

انواع تندیس

به طورکلی تندیس‌ها به چهاردسته تقسیم می شوند؛

·         تندیس ترکیبی

·         تندیس کریستال

·         تندیس پلکسی

·         تندیس حجمی

·         تندیس ساده

در ادامه به معرفی هرکدام از این تندیس‌ها می پردازیم و توضیح مختصری درباره آن‌ها می دهیم.

تندیس ترکیبی

در تندیس‌های ترکیبی جنس اصلی کار از پلکسی گلس است. برای زیبایی بیشتر این تندیس‌ها از متریالهای فلزی مثل برنج یا استیل استفاده می‌کنند. قیمت ساخت این تندیس‌ها نسبت به مدل‌های حجمی ارازنتر و مناسب‌تر است.

تندیس کریستال

این تندیس روی شیشه چاپ می شود و به خاطر زیبایی و شفافیتی که دارد محبوبیت زیادی بین مخاطبانش دارد. از این تندیس‌ها به عنوان جوایز نفیس و دکوراتیو استفاده می‌شود. برای چاپ متن، شعر، یا لوگوی داخل شیشه این تندیس ها از دستگاه‌های مخصوص لیزری استفاده می‌کنند.

تندیس پلکسی

یکی از رایج‌ترین و پرکاربردترین انواع تندیس‌ها، تندیس پلکسی است. این تندیس‌ها بسیار زیبا هستند و کیفیت بالایی دارند. هزینه ساخت این تندیس‌ها ارزان است و دررنگ ها و ضخامت‌های متنوع تولید می‌شوند. از دیگر مزیت های این تندیس ها، قابلیت چاپ بالای آنها، قابلیت حمل آسان و تنوع در طرح و رنگ است.

تندیس حجمی

تندیس های حجمی به صورت سه بعدی طراحی می شوند. جنس تندیس‌ها از جنس فلز سرب یا برنج یا زاماک هستند و وزن سنگینی دارند. ظاهر آنها به شکل نمادی از یک انسان یا شی خاص ساخته می‌شود. مثلا تندیس سیمرغ بلورین جشنواره فجر که یادآور موجود افسانه ای ایران است. یا تندیس نخل طلای جشنواره کن که نماد درخت خرما در فرانسه است.  

تندیس ساده

تندیس های ساده به شکل لوح ها وکتیبه های زیبا طراحی می شوند ونسبت به تندیس های حجمی ظاهر ساده تری دارند، به همین علت به آنها تندیس های ساده می‌گویند. ازاین یاد بودها اغلب در دانشگاه ها، ادارات و سمینارها برای تجلیل از فارغ التحصیلان دانشگاهی و کارمندان نمونه استفاده می شود.