لوح تقدیر یا همان لوح یادبود معمولا در جشنواره ها ، همایشها ، مسابقات و.. استفاده می شود و به عنوان یادبود به افراد اهدا می شود. البته شرکتهای خصوصی نیز برای قدردانی از مشتریان و کارمندان خود در مناسبت های خاص برای تقدیر از افراد در یک ‏سمت شغلی معین و یا به دلیل کسب مقام و یا ارائه دستاوردی ارزنده، به آنها اهدا می کنند. برای ساخت لوح از لوگو یا المانهای مشخص شرکتها یا جشنواره ها و متن تقدیر مورد نظر مشتری استفاده شده که با دیگر عناصر ترکیب شده و لوح های یادبود را به وجود می آورند.

#ساخت_لوح تقدیر

#لوح تقدیر

لوح تقدیر - لوح نفیس - لوح چوبی - چاپ لوح تقدیر
لوح تقدیر نفیس

برای ساخت لوحهای تقدیر متریال مختلفی استفاده می شود که ما آن را به سه دسته تقسیم کرده ایم:

۱ –  لوح های تقدیر اسیدکاری ( برنجی، استیل)

در این نوع از کارها متریال استفاده شده از جنس فلز بوده که به وسیله شیوه اسید کاری طرح و متن مورد نظر روی سطح و جنس مورد نظر حکاکی می شود. فاخرترین نوع این لوحها برنج با آبکاری طلاست .

۲ – لوح تقدیر چاپی (آلومینیوم ، گالوانیزه)

در این مدل کار از ورقهای آلومینیوم مخصوص چاپ استفاده می شود . این نوع ورقها وارداتی بوده و دارای کیفیت بسیار بالایی هستند . محدودیتی در چاپ و تعداد رنگ وجود ندارد . چاپ روی آن بسیار مقاوم بوده و پاک       نمی شود. ورقها به دو صورت طلایی و نقره ای هم مات هم آینه ای موجود می باشد. قابلیت تولید تیراژ بالا حتی یک روزه نیز از ویژگیهای بارز این نوع متریال است .

۳- لوح تقدیر غیر فلزی ( پلکسی و مولتی استایل )

در این محصول از ورقهای پلاستیک مولتی استایل (شبه فلز) استفاده شده که قابلیت حکاکی لیزری داشته و زمان تولید را به حداقل ممکن می  رساند . قیمت مناسب این محصول از ویژگی های دیگر این نوع لوحهای تقدیر است.

لوح تقدیر متن و نوشته‌ای کوتاه است که از آن جهت قدردانی و بزرگداشت، به شخص یا گروهی از افراد اهدا می‌شود. لوح تقدیر اسامی دیگری هم دارد و به لوح یادبود، لوح سپاس، تقدیرنامه و لوح افتخار نیز معروف هست. استفاده از لوح‌های تقدیر امروزه بسیار گسترش یافته و جنبه تبلیغاتی نیز پیدا کرده است. سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی برای ماندگاری نام برند و محصولاتشان در خاطر مخاطبان و کارکنان خود، لوح تقدیر اهدا می‌کنند.‌

لوح تقدیر می‌تواند شامل متن کوتاه تقدیر و تشکر، یا شعر ادبی باشد. این نوشته‌ها گاها همراه با تصویر چهره افراد مشهور و یا برند آن سازمان روی ورقه‌ای از جنس فلز، کاغذ، شیشه و سنگ حکاکی می‌شود و در داخل جعبه‌هایی با رنگ های متنوع و زیبا قرار داده شده و به مخاطب اهدا می‌شود. اهدای لوح یادبود علاوه بر ایجاد حس تشویق و بزرگداشت مخاطب، تاثیر زیادی روی حس کار‌آمدی، تقویت انگیزه و پیشرفت افراد دارد.

 

انواع لوح تقدیر یا یادبود‌ها

لوح‌های تقدیر انواع مختلفی دارند و بر اساس جنس مواد ساخته شده به انواع زیر تقسیم می‌شوند:

  • لوح تقدیر استیل؛ جنس این لوح یادبود، از جنس فلز استیل می‌باشد.
  • لوح تقدیر برنجی؛ این لوح‌ها ازجنس برنج ساخته می‌شوند.
  • لوح تقدیر آلومینیومی؛ این نوع از لوح‌ها از آلومینیوم ساخته می‌شوند.
  • لوح تقدیر پلکسی؛ جنس این لوح‌ها از نوعی پلاستیک فشرده به نام پلکسی گلس است.
  • لوح تقدیر مولتی استایل؛ این لوح‌ها از نوعی پلی‌مر دولایه به نام مولتی استایل ساخته می‌شوند.
  • لوح تقدیر کاغدی؛ این نوع از لوح‌ها ازجنس کاغذهای مقوایی به نام کاغذ گلاسه ساخته می‌شود.
  • لوح تقدیر چوبی؛ این لوح‌ها از چوب ساخته می‌شوند.

لوح‌های تقدیری که سفارش داده می‌شوند بر اساس نیاز مخاطب و نوع کاربری متفاوت است. بعضی از یادبودها مصرف اداری، برخی مصرف فرهنگی و هنری، برخی مصارف آموزشی و دانشگاهی و برخی هم برای مصارف ورزشی سفارش داده می‌شود.

مراحل ساخت لوح تقدیر یا لوح یادبود به شرح زیر است:

سفارش لوح تقدیر

برای سفارش لوح یادبود یا لوح تقدیر اولین مرحله برقراری تماس با ماست. پس از برقراری تماس لازم است اطلاعات مربوط به اندازه و ابعاد لوح مورد نظرتان، جنس مواد استفاده شده برای ساخت لوح، جنس جعبه، متن و نوشته‌هایی که در نظر دارید روی لوح نوشته شود را برای ما ارسال کنید. هزینه ساخت بر اساس تعداد سفارش و جنس متریال لوح تقدیر تعیین می‌شود.

برای دریافت مشاوره و راهنمایی‌های لازم در خصوص قیمت خرید و سفارش لوح تقدیر، با همکاران ما در مجموعه تهران دیزاین تماس حاصل فرمایید.

طراحی لوح تقدیر

طراحی شکل و ابعاد لوح تقدیر اهمیت زیادی دارد. یک لوح تقدیر علاوه بر ظاهری زیبا و جذاب، باید طراحی دقیق و منظمی هم داشته باشد. جنس متریال لوح، رنگ جعبه و قاب، متن و نوشته ‌های روی لوح نیز باید با دقت و ظرافت بالایی انتخاب شوند تا تاثیر خوبی در ذهن مخاطب بگذارد و مقصود اهدا کننده از لوح تقدیر را به مخاطب برساند. هر متن و نوشته روی لوح باید متناسب با آن رویدادی که قرار است به مخاطب اهدا کنند، انتخاب شود.

مجموعه تهران دیزان، با تیم حرفه‌ای و توانا در زمینه طراحی، با ارایه بهترین طرح‌ها و متن‌ها می‌تواند به شما در انتخاب طرح لوح‌ها و جعبه‌های مناسب برای هر کدام کمک کند.

ساخت لوح تقدیر

برای ساخت لوح‌های تقدیر بعد از دریافت سفارش و انتخاب طرح و متن مناسب، نوبت به انتخاب جنس ماده‌‌ای که قرار است لوح تقدیر از آن ساخته شود می‌رسد. ساخت لوح‌های تقدیر با توجه به جنس متریال به چند روش انجام می‌شود:

  • روش اول، ساخت لوح‌های فلزی: در این روش، ساخت لوح تقدیر توسط اسیدکاری انجام می‌شود. به این ترتیب که با اسیدکاری روی فلز، متن یا طرح مورد نظر را حکاکی می‌کنند. جنس فلز می‌تواند برنج یا استیل یا آلومینیوم باشد. در برخی از موارد بنا به درخواست مشتری ورقه نازکی از طلا روی فلز کشیده می‌شود تا زیبایی و جلوه بیشتری به لوح تقدیر بدهد. طبیعتا در این موارد هزینه ساخت لوح بالاتر می‌شود. به طور کلی لوح‌های یادبود فلزی قیمت خرید نسبتا بالاتری نسبت به لوح‌های پلکسی و کاغذی دارند.
  • روش دوم، ساخت لوح‌های پلکسی و مولتی استایل؛ در این روش متن و نوشته‌های روی لوح، توسط دستگاه لیزر حکاکی می‌شوند. ورقه‌های پلکسی و مولتی استایل انعطاف پذیری و مقاومت بالایی دارند و کار با لیزر روی آنها راحت است. در این روش سرعت تولید بالاتر از روش قبلی است و نسبتا هزینه پایینتری از لوح‌های تقدیر فلزی دارد.

انتخاب متریال برای لوح تقدیر به انتخاب مشتری است و با انتخاب هر کدام از این مواد و تعداد تولید هزینه ساخت متغیر خواهد بود. برای اطلاع از جزییات قیمت لوح‌ها و جعبه ها و مسب راهنمایی‌های لازم با همکاران ما درمجموعه تهران دیزاین تماس حاصل فرمایید.